Themes - Yoko - en to fr translation catalogue (102 entries)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full-width, no sidebar
fr: Pleine-Largeur, Sans Sidebar

en: Tag Archives: %s
fr: Archives par mot-clé&nbsp;: %s

en: Next Post  &rarr;
fr: Article suivant  &rarr;

en: &larr; Previous Post
fr: &larr; Article précédent

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à votre critère de recherche. Veuillez réessayer avec d&rsquo;autres mots-clés.

en: Nothing Found
fr: Rien de trouvé

en: Search Results for: %s
fr: Résultats de recherche pour %s

en: Save Options
fr: Sauvegarder les options

en:  using the WordPress Media Library and insert the URL here
fr: utilisez la bibliothèque de WordPress et collez l'URL ici

en: Upload your own logo image
fr: Uploadez votre logo

en: Custom Logo Image URL
fr: URL du Logo

en: Options saved
fr: Réglages sauvegardés

en: %s Theme Options
fr: Options du thème %s

en: Theme Options
fr: Options du thème

en: Link Color
fr: Couleur des liens

en: Theme
fr: Thème

en: Both comments and trackbacks are currently closed.
fr: Commentaires et trackbacks clos.

en: Trackbacks are closed, but you can <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">post a comment</a>.
fr: Trackbacks clos, mais vous pouvez <a class="comment-link" href="#respond" title="Poster un commentaire">poster un commentaire</a>.

en: Comments are closed, but you can leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
fr: Commentaires clos, mais vous pouvez laisser un trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="URL de Trackback" rel="trackback">URL de Trackback</a>.

en: <a class="comment-link" href="#respond" title="Post a comment">Post a comment</a> or leave a trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="Trackback URL for your post" rel="trackback">Trackback URL</a>.
fr: <a class="comment-link" href="#respond" title="Poster un commentaire">Poster un commentaire</a> ou faire un trackback: <a class="trackback-link" href="%s" title="URL de Trackback" rel="trackback">URL de Trackback</a>.

en: Next Image &rarr;
fr: Image Suivante &rarr;

en: &larr; Previous Image
fr: &larr; Image Précédente

en: RSS  URL:
fr: URL RSS :

en: RSS Text:
fr: Texte RSS :

en: Delicious URL:
fr: URL Delicious :

en: Delicious Text:
fr: Texte Delicious :

en: LinkedIn URL:
fr: URL LinkedIn :

en: LinkedIn Text:
fr: Texte LinkedIn :

en: Xing URL:
fr: URL Xing :

en: Xing Text:
fr: Texte Xing :

en: WordPress URL:
fr: URL WordPress :

en: WordPress Text:
fr: Texte WordPress :

en: Foursquare URL:
fr: URL Foursquare :

en: Foursquare Text:
fr: Texte Foursquare :

en: GitHub URL:
fr: URL GitHub :

en: GitHub Text:
fr: Texte GitHub :

en: Dribbble URL:
fr: URL Dribbble :

en: Dribbble Text:
fr: Texte Dribbble :

en: Flickr URL:
fr: URL Flickr :

en: Flickr Text:
fr: Texte Flickr :

en: Instagram URL:
fr: URL Instagram :

en: Instagram Text:
fr: Texte Instagram :

en: YouTube URL:
fr: URL YouTube :

en: YouTube Text:
fr: Texte YouTube :

en: Vimeo URL:
fr: URL Vimeo :

en: Vimeo Text:
fr: Texte Vimeo :

en: Pinterest URL:
fr: URL Pinterest :

en: Pinterest Text:
fr: Texte Pinterest :

en: Google+ URL:
fr: URL Google+ :

en: Google+ Text:
fr: Texte Google+ :

en: Facebook URL:
fr: URL Facebook :

en: Facebook Text:
fr: Texte Facebook :

en: Twitter  URL:
fr: URL Twitter :

en: Twitter Text:
fr: Texte Twitter :

en: Title:
fr: Titre&nbsp;:

en: Link to your social profiles like twitter, facebook or flickr.
fr: Liens vers vos profils sociaux tels que Twitter, FaceBook ou Flickr.

en: Search
fr: Recherche

en: An second sidebar area
fr: Une seconde zone de barre latérale

en: Sidebar 2
fr: Barre Latérale 2

en: Sidebar 1
fr: Barre Latérale 1

en: (Edit)
fr: (Modifier)

en: Pingback:
fr: Ping&nbsp;:

en: Your comment is awaiting moderation.
fr: Votre commentaire est en attente de validation.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
fr: %1$s à %2$s

note: translators: header image description
en: Seagull
fr: Mouette

note: translators: header image description
en: Sailing
fr: Voile

note: translators: header image description
en: Plant
fr: Plante

note: translators: header image description
en: Flowers
fr: Fleurs

note: translators: header image description
en: Ginko
fr: Ginseng

en: Primary Navigation
fr: Navigation principale

[ctx: Droid Sans font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by PT Sans or Raleway translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fr: ouvert

en: Top
fr: Haut

en: Theme: %1$s by %2$s
fr: Thème : %1$s par %2$s | Traduction : <a href="http://www.wolforg.eu">Wp Trads</a>.

en: Author: %s
fr: Auteur : %s

en: Continue Reading &rarr;
fr: Lire la suite &rarr;

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>
fr[0]: Diese Galerie enthält <a %1$s>%2$s Bilder</a>.
fr[1]: Cette galerie contient <a %1$s>%2$s photos</a>

en: View the pictures &rarr;
fr: Voir les images &rarr;

en: Permalink to %s
fr: Permalien vers %s

en: Edit &rarr;
fr: Modifier &rarr;

en: Permalink
fr: Permaliens

en: Tags: %2$s
fr: Mots-clés : %2$s

en: Categories: %2$s
fr: Catégories : %2$s

en: Pages:
fr: Pages&nbsp;:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Continuer la lecture <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: % Comments
fr: % commentaires

en: 1 Comment
fr: Un commentaire

en: 0 comments
fr: 0 Commentaires

en: by
fr: de

[ctx: noun]
en: Message <span class="required">*</span>
fr: Message <span class="requis">*</span>

en: <p class="comment-notes">Required fields are marked <span class="required">*</span>.</p>
fr: <p class="comment-notes">Champs Requis <span class="required">*</span>.</p>

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr: Commentaires plus récents &rarr;

en: &larr; Older Comments
fr: &larr; Commentaire plus ancien

en: Leave a reply &rarr;
fr: Répondre &rarr;

en: One Comment | %1$s Comments
fr[0]: Un Commentaire
fr[1]: %1$s Commentaires

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fr: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour lire les commentaires.

en: Category Archives: %s
fr: Archives de catégorie&nbsp;: %s

en: Author Archives: <span class="vcard">%s</span>
fr: Archives pour l'Auteur : <span class="vcard">%s</span>

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr: Articles plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Articles plus anciens

en: Apologies, but the page you requested could not be found. Perhaps searching will help.
fr: Toutes nos excuses, mais la page que vous demandez est introuvable. Essayez de lancer une recherche.

en: Not Found
fr: Rien de trouvé
