Plugins - ShortPixel Image Optimizer - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (306 entries)

en:  images
fr:  Images

en:  or
fr: ou

en: %s ago
fr: Il y a %s

en: %s from now
fr: %s à partir de maintenant

en: * Saved bandwidth is calculated at 10,000 impressions/image
fr: * La bande passante enregistrée est calculée à 10 000 impressions/image

en: ** Increase your image quota by <a href="https://shortpixel.com/login/%s" target="_blank">upgrading your ShortPixel plan.</a>
fr: ** Augmentez votre quota d’images par <a href="https://shortpixel.com/login/%s" target="_blank">mise à niveau de votre offre ShortPixel.</a>

en: +%s Retina images optimized
fr: +%s Images Rétina optimisées

en: +%s of %s thumbnails optimized
fr: +%s sur %s miniatures optimisées

en: +%s thumbnails optimized
fr: +%s miniatures optimisées

en: +{0} Retina images optimized
fr: +{0} Images Retina optimisées

en: +{0} thumbnails optimized
fr: + {0} miniatures optimisées

en: ; Remaining:
fr:  ; Restant :

en: <b>%s</b> is the e-mail address in your WordPress Settings. You can use it, or change it to any valid e-mail address that you own.
fr: <b>%s</b> est l’adresse de messagerie dans vos réglages WordPress. Vous pouvez l’utiliser ou la changer en n’importe quelle adresse de messagerie valide que vous possédez.

en: <b>Lossless compression: </b> the resulting image is pixel-identical with the original image.</br>Make sure not a single pixel looks different in the optimized image compared with the original.
                                In some rare cases you will need to use this type of compression. Some technical drawings or images from vector graphics are possible situations.
fr: <b> Compression Lossless : </b> l’image résultante est identique en pixels à l’image d'origine. </br>Assurez-vous qu’aucun pixel ne semble différent dans l’image optimisée par rapport à l’originale.
                                      Dans certains cas rares, vous devrez utiliser ce type de compression. Certains dessins techniques ou images de graphiques vectoriels sont des situations possibles de cela.

en: <b>Lossy compression (recommended): </b>offers the best compression rate.</br> This is the recommended option for most users, producing results that look the same as the original to the human eye.
fr: <b>Compression avec perte (recommandée) : </b> offre le meilleur taux de compression.</br> Il s’agit de l’option recommandée pour la plupart des utilisateurs, produisant des résultats qui ressemblent à l’original pour l’œil humain.

en: <p>ShortPixel found thumbnails which are not registered in the metadata but present alongside the other thumbnails. These thumbnails could be created and needed by some plugin or by the theme. Let ShortPixel optimize them as well?</p>
fr: <p>ShortPixel a trouvé des miniatures qui ne sont pas enregistrées dans les métadonnées mais qui sont présentes à côté d’autres miniatures. Ces miniatures pourraient être créées et nécessaires pour certaines extensions ou par le thème. Laisser ShortPixel les optimiser également ?</p>

en: <span>Submit&nbsp;and&nbsp;</span>Deactivate
fr: <span>Envoyer et</span>Désactiver

en: ALLOW ShortPixel SPECIALISTS TO %s FIND THE  SOLUTION FOR YOU.
fr: AUTORISER LES SPÉCIALISTES ShortPixel À%s TROUVEZ LA SOLUTION POUR VOUS.

en: API Key could not be validated due to a connectivity error.<BR>Your firewall may be blocking us. Please contact your hosting provider and ask them to allow connections from your site to api.shortpixel.com (IP 176.9.21.94).<BR> If you still cannot validate your API Key after this, please <a href="https://shortpixel.com/contact" target="_blank">contact us</a> and we will try to help.
fr: La clé API n’a pas pu être validée en raison d'une erreur de connectivité.<br>Votre pare-feu peut nous bloquer. Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement et lui demander d’autoriser les connexions de votre site vers api.shortpixel.com (IP 176.9.21.94). <br> Si vous ne pouvez toujours pas valider votre clé API après cela, veuillez <a href="https://shortpixel.com/contact" target="_blank">nous contacter</a> et nous essaierons de vous aider.

en: API Key is valid but your site is not accessible from our servers. Please make sure that your server is accessible from the Internet before using the API or otherwise we won't be able to optimize them.
fr: La clé API est valide mais votre site n’est pas accessible à partir de nos serveurs. Veuillez vous assurer que votre serveur est accessible depuis Internet avant d’utiliser l’API, sinon nous ne pourrons pas les optimiser.

en: API Key:
fr: Clé API

en: ARE YOU CONCERNED WITH YOUR %s %s SITE SPEED? %s
fr: ÊTES-VOUS PRÉOCCUPÉ PAR VOTRE%s%s VITESSE DU SITE ? %s

en: Action needed. Please <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>get your API key</a> to activate your ShortPixel plugin.
fr: Action requise. Veuillez <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'> obtenir votre clé API </a> pour activer votre extension ShortPixel.

en: Add a custom folder
fr: Ajouter un dossier personnalisé

en: Add this Folder
fr: Ajouter ce répertoire

en: Advanced
fr: Avancé

en: All Images
fr: Toutes les images

en: Already have an API Key:
fr: Vous avez déjà une clé API :

en: Also force the conversion of images with transparency.
fr: Force également la conversion des images avec de la transparence.

en: Also optimize the Retina images (@2x) if they exist.
fr: Optimiser aussi les images Retina (@2x) si elles existent.

en: Are you sure you want to cleanup the ShortPixel metadata info for the images in your Media Library optimized with ShortPixel? This will make ShortPixel 'forget' that it optimized them and will optimize them again if you re-run the Bulk Optimization process.
fr: Confirmez-vous que vous voulez vraiment nettoyer les informations de métadonnées de ShortPixel pour les images de votre médiathèque optimisées avec ShortPixel ? Cela fera oublier à ShortPixel qu’il les a optimisées et les optimisera à nouveau si vous ré-exécutez le processus d’optimisation groupée.

en: Are you sure you want to cleanup the pending metadata?
fr: Confirmez-vous vouloir vraiment nettoyer les métadonnées en attente ?

en: Are you sure you want to restore from backup all the images in your Media Library optimized with ShortPixel?
fr: Confirmez-vous vouloir vraiment restaurer à partir de la sauvegarde toutes les images de votre médiathèque optimisées avec ShortPixel ?

en: Are you sure you want to restore from backup all the images optimized with ShortPixel?
fr: Confirmez-vous vouloir restaurer les images optimisées par ShortPixel depuis votre sauvegarde ?

en: Are you sure you want to stop optimizing the folder {0}?
fr: Confirmez-vous vouloir vraiment arrêter l’optimisation du dossier {0} ?

en: Average compression of your files:
fr: Compression moyenne de vos fichiers :

en: Average image<br>reduction so far:
fr: Réduction moyenne de l’image<br>Jusqu'à présent :

en: Average optimization:
fr: Optimisation moyenne :

en: Back
fr: Retour

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Backup File
fr: Fichier de sauvegarde

en: Backup Folder
fr: Dossier de sauvegarde

en: Bandwidth* saved by ShortPixel:
fr: Bande passante* économisée par ShortPixel :

en: Based on testing your particular hosting configuration, we determined that your server
fr: Après avoir testé votre configuration particulière d’hébergement, nous avons déterminé que votre serveur

en: Before you deactivate the plugin, would you quickly give us your reason for doing so?
fr: Avant que vous désactiviez l’extension, pourriez-vous nous expliquer rapidement pourquoi ?

en: Best option for photographers and other professionals that use very high quality images on their sites and want best compression while keeping the quality untouched.
fr: La meilleure option pour les photographes et autres professionnels qui utilisent des images de très haute qualité sur leurs sites et qui souhaitent la meilleure compression sans affecter la qualité.

en: Bonus processing
fr: Processus bonus

en: Bulk Image Optimization by ShortPixel
fr: Optimisation d’image en masse par ShortPixel

en: Bulk Restore
fr: Restaurer plusieurs images

en: Bulk ShortPixel
fr: ShortPixel En Bloc

en: CMYK to RGB conversion
fr: Conversion CMJN en RVB

en: Can you mention it ?
fr: Pouvez-vous le mentionner ?

en: Cancel
fr: Annuler

en: Check quota
fr: Vérifier le quota

en: Check&nbsp;&nbsp;Quota
fr: Vérifier&nbsp;&nbsp;Quota

en: Cloudflare API
fr: API Cloudflare

en: Cloudflare E-mail:
fr: E-mail Cloudflare :

en: Cloudflare Token
fr: Jeton de Cloudflare

en: Compare
fr: Comparer

en: Compare Images
fr: Comparer des images

en: Compression type:
fr: Type de compression :

en: Confirm New Credits
fr: Confirmez les nouveaux crédits

en: Constant API Key is not verified. Please check if this is a valid API key %s
fr: La clé API constante est non vérifiée. Veuillez vérifier si c’est une clé API valide %s

en: Consumed:
fr: Consommé :

en: Contain
fr: Contenir

en: Convert PNG images to JPEG
fr: Convertir des images PNG en JPEG

en: Converted from PNG
fr: Convertit depuis PNG

en: Could not be added, directory not found:
fr: Impossible de l’ajouter, répertoire introuvable :

en: Cover
fr: Couverture

en: Credits consumed on
fr: Crédits consommés le

en: Current Page
fr: Page actuelle

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Date
fr: Date :

en: Debug
fr: Déboguer

en: Debug Window
fr: Fenêtre de débogage

en: Details: recreating image files may require re-optimization of the resulting thumbnails, even if they were previously optimized. Please use <a href="https://wordpress.org/plugins/regenerate-thumbnails-advanced/" target="_blank">reGenerate Thumbnails Advanced</a> instead.
fr: Détails : la recréation d’image peut nécessiter la ré-optimisation des miniatures correspondantes, même si elles ont été préalablement optimisées. Veuillez utiliser plutôt <a href="https://wordpress.org/plugins/regenerate-thumbnails-advanced/" target="_blank">régénérer les miniatures avancées</a> au lieu de cela.

en: Directory does not exist
fr: Le répertoire n’existe pas

en: Disk space saved by ShortPixel:
fr: Espace de stockage économisé par ShortPixel :

en: Dismiss for now
fr: Ignorer pour le moment

en: Dismiss this notice
fr: Ne tenez pas compte de cet avertissement.

en: E-mail address:
fr: Adresse de messagerie :

en: EXIF kept
fr: EXIF conservé

en: EXIF removed
fr: EXIF supprimé

en: Empty
fr: Vide

en: Environment
fr: Environnement

en: Error
fr: Erreur

en: Error downloading file
fr: Erreur lors du téléchargement du fichier

en: Error downloading file - incorrect file size (downloaded: %s, correct: %s )
fr: Erreur lors du téléchargement du fichier - taille de fichier incorrecte (téléchargé : %s, correct : %s)

en: Error during verifying API key: %s
fr: Erreur pendant la vérification de la clé d'API : %s

en: Exclude patterns
fr: Exclure des modèles

en: Exclude thumbnail sizes
fr: Exclure les tailles de miniatures

en: Extend Quota
fr: Étendre le quota

en: Filename
fr: Nom de fichier

en: Files
fr: Fichiers

en: Find out more
fr: En savoir plus

en: First page
fr: Première page

en: Folder
fr: Répertoire

en: Folder %s does not exist!
fr: Le dossier %s n’existe pas !

en: Folder %s is not writeable. Please check permissions and try again.
fr: Le dossier %s n’est pas modifiable. Veuillez vérifier les permissions et réessayer.

en: Folder added successfully.
fr: Le dossier a bien été ajouté.

en: Folder name
fr: Nom du répertoire

en: For example, the image
fr: Par exemple, l’image

en: Found a better plugin
fr: J’ai trouvé un meilleure extension

en: General
fr: Général

en: Get API Key
fr: Obtenir la clé API

en: Global (processes the whole output buffer before sending the HTML to the browser)
fr: Global (traite tout le tampon de sortie avant d’envoyer le HTML au navigateur)

en: Global API Key
fr: Clé API Globale

en: Glossy
fr: Brillant

en: Go to my account and select a plan
fr: Accéder à mon compte et sélectionner un plan

en: Great, your API Key is valid! <br>You seem to be running a multisite, please note that API Key can also be configured in wp-config.php like this:
fr: Génial, votre clé API est valide ! <br>Il semble que vous utilisz un multisite, veuillez noter que la clé API peut aussi être configurée dans wp-config.php comme cela :

en: Great, your API Key is valid. Please take a few moments to review the plugin settings before starting to optimize your images.
fr: Génial, votre clé API est valide. Veuillez prendre quelques instants pour revoir les réglages de l’extension ci-dessous avant de commencer à optimiser vos images.

en: HTTP AUTH credentials
fr: identifiants HTTP AUTH

en: Hand pointing
fr: Pointage à la main

en: Height
fr: Hauteur

en: Hide Details
fr: Masquer les détails

en: How could we improve ?
fr: Comment pourrions-nous améliorer ?

en: How to set it up
fr: Comment le paramétrer

en: I have read and I agree to the <a href="https://shortpixel.com/tos" target="_blank">Terms of Service</a> and the <a href="https://shortpixel.com/privacy" target="_blank">Privacy Policy</a> (<a href="https://shortpixel.com/privacy#gdpr" target="_blank">GDPR compliant</a>).
fr: J’ai lu et j’accepte les <a href="https://shortpixel.com/tos" target="_blank">Termes d’utilisation</a> et la <a href="https://shortpixel.com/privacy" target="_blank">Politique de confidentialité</a> (<a href="https://shortpixel.com/privacy#gdpr" target="_blank">conforme au RGPD</a>).

en: If this problem persists, please contact us at
fr: Si ce problème persiste, veuillez nous contacter à

en: If you UNCHECK this then your email address will be sent along with your feedback. This can be used by ShortPixel to get back to you for more info or a solution.
fr: Si vous décochez cette case, votre adresse e-mail sera envoyée avec vos commentaires. Ceci peut être utilisé par ShortPixel pour vous contacter pour plus d'informations ou une solution.

en: If you already have an API Key please input it below and press Validate.
fr: Si vous disposez d’une clé API veuillez la saisir ci-dessous et appuyez sur Valider.

en: If you don't have an API Key, you can request one for free. Just press the "Request Key" button after checking that the e-mail is correct.
fr: Si vous n’avez pas de clé API, vous pouvez en demander une gratuitement. Appuyez simplement sur le bouton « Demander la clé » après avoir vérifié que l’adresse de messagerie est correcte.

en: If you don’t have an API Key, you can get one delivered to your inbox, for free.
fr: Si vous n’avez pas de clé API, vous pouvez en obtenir une gratuitement via votre boîte de réception.

en: Image waiting to optimize thumbnails
fr: Image en attente pour optimiser les miniatures

en: In order to access the ShortPixel Optimization actions and info, please change to {0}List View{1}List View{2}Dismiss{3}
fr: Pour accéder aux actions et informations d’optimisation de ShortPixel, veuillez passer à {0} Voir liste{1}Voir liste{2}Ignorer{3}

en: In order to start the optimization process, you need to validate your API Key in the <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">ShortPixel Settings</a> page in your WordPress Admin.
fr: Pour démarrer le processus d’optimisation, vous devez valider votre clé API dans la page <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings"> Réglages ShortPixel</a> dans votre administrateur WordPress.

en: Incompatible with theme or plugin
fr: Incompatible avec le thème ou une extension

en: Info Icon
fr: Icône d’info

en: Information unavailable. Please check your API key.
fr: Information non disponible. Veuillez vérifier votre clé API.

en: Invalid API Key
fr: Clé API invalide

en: Invalid API Key. <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">Check your Settings</a>
fr: Clé API non valide. <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings">Vérifiez vos paramètres</a>

en: It is highly recommended that you optimize the thumbnails as they are usually the images most viewed by end users and can generate most traffic.<br>Please note that thumbnails count up to your total quota.
fr: Il est vivement recommandé d'optimiser les miniatures, car ce sont généralement les images les plus visionnées par les utilisateurs finaux et peuvent générer le plus de trafic.<br>Veuillez noter que les vignettes comptent pour votre quota total.

en: It is strongly recommended to backup your uploads
fr: Il est fortement recommandé de sauvegarder vos téléversements

en: It looks like your .htaccess file cannot be written. Please fix this and then return to refresh this page to enable this option.
fr: Il semble que votre fichier .htaccess ne puisse pas être édité. Veuillez corriger ce problème, puis revenir pour actualiser cette page afin d’activer cette option.

en: It seems you are using NextGen Gallery. You can optimize your galleries with ShortPixel, but this is currently not enabled. To enable, %sgo to settings and enable%s it!
fr: Il semble que vous utilisiez NextGen Gallery. Vous pouvez optimiser vos galeries avec ShortPixel, mais il n’est pas actuellement activé. Pour l’activer,%sallez aux réglages et activez%s !

en: Join ShortPixel
fr: Rejoindre ShortPixel

en: Key defined in wp-config.php.
fr: Clé définie dans wp-config.php.

en: Lack of documentation
fr: Manque de documentation

en: Last change
fr: Dernier changement

en: Last page
fr: Dernière page

en: Loading...
fr: Chargement…

en: Lossless
fr: Sans perte

en: Lossy
fr: Avec perte

en: Make sure not a single pixel looks different in the optimized image compared with the original. In some rare cases you will need to use this type of compression. Some technical drawings or images from vector graphics are possible situations.
fr: Soit sûr qu&rsquo;aucun pixel ne semble différent dans l&rsquo;image optimisée par rapport à l&rsquo;original. Dans certains cas, vous devrez utiliser ce type de compression. Certains dessins techniques ou images vectorielles peuvent poser des problèmes.

en: Media Library
fr: Médiathèque

en: Minus files with <5% optimization (free):
fr: Petits fichiers avec optimisation <5% (gratuit) :

en: Missing API Key
fr: Clé API manquante

en: More info about glossy
fr: Plus d’infos sur glossy

en: Multisite API Key
fr: Clé API multisite

en: Name
fr: Nom

en: Never display again
fr: Ne plus jamais afficher

en: Next Generation Images
fr: Images de nouvelle génération

en: Next page
fr: Page suivante

en: No Directories found that can be added to Custom Folders
fr: Aucun répertoire trouvé pouvant être ajouté aux dossiers personnalisés

en: No images available. Go to <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings&part=adv-settings">Advanced Settings</a> to configure additional folders to be optimized.
fr: Aucune image disponible. Aller à <a href="options-general.php?page=wp-shortpixel-settings&part=adv-settings">Réglages Avancés</a> pour configurer des dossiers supplémentaires à optimiser.

en: Not the features I wanted
fr: Ce ne sont pas les fonctionnalités que je voulais

en: Only fill in these fields if your site (front-end) is not publicly accessible and visitors need a user/pass to connect to it. If you don't know what is this then just <strong>leave the fields empty</strong>.
fr: Ne remplissez ces champs que si votre site (frontal) n'est pas accessible au public et que les visiteurs ont besoin d'un nom d'utilisateur / pass pour s'y connecter. Si vous ne savez pas ce que c'est, alors <strong> laissez les champs vides </strong>.

en: Only via Wordpress hooks (like the_content, the_excerpt, etc)
fr: Uniquement via les points d’accroche WordPress (comme the_content, the_excerpt, etc.)

en: Optimize %s  thumbnails
fr: Optimiser les %s miniatures

en: Optimize NextGen galleries.
fr: Optimiser les galeries NextGen.

en: Optimize PDFs
fr: Optimiser les PDF

en: Optimize Retina images
fr: Optimiser les images Retina

en: Optimize media on upload
fr: Optimiser les médias lors du téléversement

en: Optimize now
fr: Optimiser maintenant

en: Optimize with ShortPixel
fr: Optimiser avec ShortPixel

en: Optimize {0} thumbnails
fr: Optimiser les miniatures de {0}

en: Optimized
fr: Optimisé

en: Optimized image
fr: Image optimisée

en: Original image
fr: Image originale

en: Other
fr: Autre

en: Password
fr: Mot de passe

en: Pause
fr: Mettre en pause

en: Pending
fr: En attente

en: Please <a href="https://shortpixel.com/wp-apikey" target="_blank">sign up to get your API key.</a>
fr: Veuillez <a href="https://shortpixel.com/wp-apikey" target="_blank"> vous inscrire pour obtenir votre clé API.</a>

en: Please check that the API key is the same as the one you received in your confirmation email.
fr: Veuillez vérifier que la clé API est la même que celle que vous avez reçue dans votre e-mail de confirmation.

en: Please do not close this admin page.
fr: Veuillez ne pas fermer cette page d’administration.

en: Please do not set a {0} less than 1024, to be able to still regenerate all your thumbnails in case you'll ever need this.
fr: Veuillez ne pas définir une {0} inférieur à 1024, pour pouvoir toujours régénérer toutes vos miniatures au cas où vous en auriez besoin.

en: Please do not set a {0} less than the {1} of the largest thumbnail which is {2}, to be able to still regenerate all your thumbnails in case you'll ever need this.
fr: Veuillez ne pas définir une {0} inférieur à {1} de la plus grande miniature qui est {2}, pour pouvoir régénérer toutes vos miniatures au cas où vous en auriez besoin.

en: Please enable PHP cURL extension for the Cloudflare integration to work.
fr: Veuillez activer l’extension PHP cURL pour que l’intégration Cloudflare fonctionne.

en: Please input your e-mail address and press the Request Key button.
fr: Veuillez entrer votre adresse de messagerie et appuyez sur le bouton demande de clé.

en: Please provide a valid e-mail address.
fr: Veuillez fournir une adresse de messagerie valide.

en: Please read carefully. This function will:
fr: Veuillez lire attentivement. Cette fonction va :

en: Please specify
fr: Veuillez préciser

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Processed Images and PDFs:
fr: Images et PDF traités :

en: Processed Thumbnails:
fr: Miniatures traitées :

en: Quota Data
fr: Données de Quota

en: Quota Exceeded
fr: Quota dépassé

en: Quota exceeded.
fr: Quota dépassé.

en: Re-optimize Glossy
fr: Re-Optimiser Glossy

en: Re-optimize Lossless
fr: Ré-optimiser sans perte

en: Re-optimize Lossy
fr: Re-Optimiser Lossy

en: Recheck for new images
fr: Revérifiez les nouvelles images.

en: Reduced by
fr: Réduit de

en: Reduced by X%(unknown)
fr: Réduit de X% (inconnu)

en: Refresh custom folders content
fr: Actualiser le contenu des dossiers personnalisés

en: Refresh folders
fr: Actualiser les dossiers

en: Remove EXIF
fr: Supprimer EXIF

en: Remove all optimized images from media library
fr: Retirer toutes les images optimisées de la médiathèque

en: Remove the EXIF tag of the image (recommended).
fr: Supprimez la balise EXIF ​​de l&rsquo;image (recommandé).

en: Reoptimize {0}
fr: Réoptimisez {0}

en: Request Key
fr: Demander une Clé

en: Request a new API key
fr: Demander une nouvelle clé API

en: Request an API Key:
fr: Demander une clé API :

en: Resize inner
fr: Redimensionner l&rsquo;intérieur

en: Resize large images
fr: Redimensionner de grandes images

en: Resize outer
fr: Redimensionner l&rsquo;extérieur

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore Originals
fr: Restaurer les originaux

en: Restore backup
fr: Restaurer la sauvegarde

en: Retry
fr: Réessayer

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Save and Go to Bulk Process
fr: Enregistrer et passer par lot

en: Save and go to the Bulk Processing page
fr: Enregistrez et accédez à la page de traitement par lot

en: Save settings & validate
fr: Réglages enregistrés et validés

en: Saved space:
fr: Espace économisé :

en: Search
fr: Rechercher

en: Search through our online documentation.
fr: Rechercher dans notre documentation en ligne.

en: See Details
fr: Voir les détails

en: See report (last 30 days)
fr: Consulter le rapport (40 derniers jours)

en: Select
fr: Choisir

en: Select the images folder
fr: Sélectionner le dossier des images

en: Select the images folder on your server.
fr: Sélectionner le dossier des images sur votre serveur.

en: Select which Custom Media Folders to restore
fr: Sélectionnez les dossiers multimédias personnalisés à restaurer

en: Send anonymous
fr: Envoyer anonymement

en: Set up is too difficult
fr: L’installation est trop difficile

en: Settings
fr: Réglages

en: ShortPixel Bulk Process
fr: Processus en Bloc de ShortPixel

en: ShortPixel Info
fr: Info ShortPixel

en: ShortPixel Plugin Settings
fr: Paramètres de l&rsquo;extension ShortPixel

en: ShortPixel Settings
fr: Réglages ShortPixel

en: ShortPixel document icon
fr: Icône de documentation ShortPixel

en: ShortPixel icon
fr: Icône de ShortPixel

en: ShortPixel logo
fr: Logo de ShortPixel

en: ShortPixel optimizing...
fr: Optimisation par ShortPixel…

en: ShortPixel quota exceeded. Click for details.
fr: Le quota ShortPixel a été dépassé. Cliquer pour plus de détails.

en: Show me the best available options
fr: Montrez-moi les meilleures options disponibles

en: Sizes will be greater or equal to the corresponding value. For example, if you set the resize dimensions at 1000x1200, an image of 2000x3000px will be resized to 1000x1500px while an image of 3000x2000px will be resized to 1800x1200px
fr: Les tailles seront supérieures ou égales à la valeur correspondante. Par exemple, si vous définissez les tailles de redimensionnement à 1000x1200, une image de 2000x3000px sera redimensionnée à 1000x1500px tandis qu’une image de 3000x2000px sera redimensionnée à 1800x1200px

en: Sizes will be smaller or equal to the corresponding value. For example, if you set the resize dimensions at 1000x1200, an image of 2000x3000px will be resized to 800x1200px while an image of 3000x2000px will be resized to 1000x667px
fr: Les tailles seront plus petites ou égales à la valeur correspondante. Par exemple, si vous définissez les tailles de redimensionnement à 1000x1200, une image de 2000x3000px sera redimensionnée à 800x1200px tandis qu’une image de 3000x2000px sera redimensionnée à 1000x667px

en: Some images were missing. They have been removed from the Custom Media overview : %s %s
fr: Certaines images manquaient. Elles ont été supprimées de la vue d'ensemble des supports personnalisés : %s %s

en: Sorry to see you go
fr: Désolé de vous voir partir

en: Statistics
fr: statistiques

en: Status
fr: État

en: Stop monitoring
fr: Arrêter la surveillance

en: Submitting form
fr: Soumission du formulaire

en: Summary
fr: Résumé

en: The %s folder cannot be processed as it's not inside the root path of your website (%s).
fr: Le dossier %s ne peut être traité car il n'est pas dans le chemin racine de votre site (%s)

en: The e-mail address you use to login to CloudFlare.
fr: L’adresse de messagerie que vous utilisez pour vous connecter à CloudFlare.

en: The following plugins are not compatible with ShortPixel and may lead to unexpected results:
fr: Les extensions suivantes ne sont pas compatibles avec ShortPixel et peuvent conduire à des résultats inattendus :

en: The key you provided has %s characters. The API key should have 20 characters, letters and numbers only.
fr: La clé que vous avez fournie contient %s caractères. La clé API ne doit comporter que 20 caractères, lettres et chiffres uniquement.

en: The plugin has optimized <strong>%s images</strong> and stopped because it reached the available quota limit.
fr: L’extension a optimisée <strong>%s images</strong> est s’est arrêtée parce qu’elle atteint la limite du quota disponible.

en: There is something preventing us to create a new folder for backing up your original files.<BR>Please make sure that folder <b>%s</b> has the necessary write and read rights.
fr: Quelque chose nous empêche de créer un nouveau dossier pour sauvegarder vos fichiers d’origine.<br>Veuillez vous assurer que le dossier <b>%s</b> dispose des droits d’écriture et de lecture nécessaires.

en: There was an error and your request was not processed.
fr: Une erreur s’est produite et votre demande n’a pas été traitée.

en: This can be found when you're logged into your account, on the My Profile page:
fr: Cela peut être trouvé lorsque vous êtes connecté à votre compte, sur la page Mon profil :

en: This content is not processable.
fr: Ce contenu ne peut être traité.

en: This folder contains Media Library images. To optimize Media Library images please go to <a href="upload.php?mode=list">Media Library list view</a> or to <a href="upload.php?page=wp-short-pixel-bulk">ShortPixel Bulk page</a>.
fr: Le dossier contient des images de la médiathèque. Pour optimiser des images de la médiathèque, veuillez aller à <a href="upload.php?mode=list">vue liste de la médiathèque</a> ou à <a href="upload.php?page=wp-short-pixel-bulk">page de masse ShortPixel</a>.

en: This folder contains the ShortPixel Backups. Please select a different folder.
fr: Le dossier contient les sauvegardes ShortPixel. Veuillez sélectionner un dossier différent.

en: This is the recommended option in most cases, producing results that look the same as the original to the human eye.
fr: C'est l’option recommandée dans la plupart des cas. Elle produit des résultats qui ressemblent à l’originale à l’œil humain.

en: This option will serve both WebP and the original image using the same URL, based on the web browser capabilities, please make sure you're serving the images from your server and not using a CDN which caches the images.
fr: Cette option servira à la fois WebP et l’image d'origine à l’aide de la même URL, en fonction des capacités du navigateur web. Veuillez vous assurez de fournir les images à partir de votre serveur et n’utilisez pas de CDN mettant en cache les images.

en: This plugin is uploading images in front-end so please activate the "Process in front-end" advanced option in ShortPixel in order to have your images optimized.
fr: Cette extension téléverse les images à partir de l’interface publique, veuillez d’abord activer l’option avancée « Process in front-end » dans ShortPixel afin d’optimiser vos images.

en: This type of optimization will apply to new uploaded images. Images that were already processed will not be re-optimized unless you restart the bulk process.
fr: Ce type d’optimisation s’appliquera aux nouvelles images téléversées. Les images déjà traitées ne seront pas ré-optimisées à moins que vous ne redémarriez le processus en masse.

en: Thumbnails were not generated
fr: Miniatures non générées

en: To continue and agree with the warning, please check the correct value below
fr: Pour continuer et accepter l’avertissement, veuillez cliquer sur la valeur appropriée ci-dessous

en: Total files processed:
fr: Nombre de fichiers traités :

en: Total:
fr: Total :

en: Type &amp; Status
fr: Type et état

en: Un-check this if you don\'t plan to use ShortPixel in the future on this website. You might also want to run a Bulk Delete SP Metadata before removing the plugin (Media Library -> Bulk ShortPixel).
fr: Décochez cette case si vous ne prévoyez pas d’utiliser ShortPixel à l’avenir sur ce site web. Vous pouvez également exécuter une métadonnée SP de suppression en masse avant de supprimer l’extension (Médiathèque -> Bulk ShortPixel).

en: Unable to locate downloaded file
fr: Impossible de localiser le fichier téléchargé

en: Unoptimized
fr: Non optimisé

en: Unrecognized API response. Please contact support.
fr: Réponse API non reconnue. Veuillez contacter le support.

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: Upgrade your ShortPixel account
fr: Mettez à niveau votre compte ShortPixel

en: Used quota:
fr: Quota utilisé :

en: User
fr: Utilisateur

en: Using the &lt;PICTURE&gt; tag syntax
fr: Utilisation de la syntaxe d’étiquette <PICTURE>;

en: Validate
fr: Valider

en: Validate the provided API key
fr: Valider la clé API fournie

en: View
fr: Voir

en: WPML Duplicates
fr: Doublons WPML

en: Waiting
fr: En attente

en: Warning
fr: Avertissement

en: What can we describe more ?
fr: Que pouvons-nous décrire plus ?

en: What is this?
fr: Qu&rsquo;est-ce que c&rsquo;est?

en: What was the dificult part ?
fr: Quelle était la partie difficile ?

en: When using a token, leave the email and global API key fields empty.
fr: Si un jeton est utilisé, laisser les champs e-mail et clé API globale vides.

en: Width
fr: Largeur

en: With what plugin or theme is incompatible ?
fr: Avec quelle extension ou thème est-il incompatible ?

en: Without altering the page code (via .htaccess)
fr: Sans altérer le code de la page (via .htaccess)

en: You are adding an average of <strong>%d images and thumbnails every month</strong> to your Media Library and you have <strong>a plan of %d images/month</strong>. You might need to upgrade your plan in order to have all your images optimized.
fr: Vous ajoutez en moyenne <strong>%d images et miniatures chaque mois</strong> à votre médiathèque et vous avez <strong>une offre de%d images/mois</strong>. Vous devrez peut-être mettre à niveau votre offre afin d’optimiser toutes vos images.

en: You currently have <strong>%d images and thumbnails to optimize</strong> but you only have <strong>%d images</strong> available in your current plan. You might need to upgrade your plan in order to have all your images optimized.
fr: Vous avez actuellement <strong>%d images et miniatures à optimiser</strong> mais vous avez uniquement <strong>%d images</strong> disponible dans votre offre actuelle. Vous devriez éventuellement mettre à niveau votre offre pour optimiser toutes vos images.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr: Vous ne disposez pas des autorisations suffisantes pour accéder à cette page.

en: Your API Key has been removed
fr: Votre clé API a été retirée

en: Your API key is valid.
fr: Votre clé API est valide.

en: Your One Time credits:
fr: Vos crédits ponctuels :

en: Your S3-Offload plugin version doesn't seem to be compatible. Please upgrade the S3-Offload plugin
fr: Votre version de l’extension S3-Offload ne semble pas être compatible. Veuillez mettre à niveau l’extension S3-Offload

en: Your ShortPixel Credits
fr: Vos crédits ShortPixel

en: Your ShortPixel Stats
fr: Vos statistiques ShortPixel

en: Your image gallery is not optimized. It takes 2 minutes to <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>get your API key</a> and activate your ShortPixel plugin.
fr: Votre galerie d’images n’est pas optimisée. Il faut 2 minutes pour <a href='https://shortpixel.com/wp-apikey' target='_blank'>obtenir votre clé API </a> et activer votre extension ShortPixel.

en: Your monthly plan
fr: Votre forfait mensuel

en: Your search query didn't result in any images.
fr: Votre requête de recherche n’a retourné aucune image.

en: [Data]
fr: [Données]

en: here
fr: Ici

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: pixels wide &times;
fr: pixels de large &times;

en: to maximum
fr: au maximum

en: wp-config.php is hiding the API key, but no API key was found. Remove the constant, or define the SHORTPIXEL_API_KEY constant as well
fr: wp-config.php cache la clé API, mais aucune clé API n’a été trouvée. Retirer la constante, ou définir la constante SHORTPIXEL_API_KEY aussi
